تلاش دوومیدانی کاران برای رسیدن به جواز المپیک

                    

در نخستین روز رقابت‌های دوومیدانی قهرمانی ایران، اگر چه بسیاری از نفرات برتر کشور در ماده‌های مختلف حضور نداشتند، اما همان‌هایی که در حافظیه حاضر شده بودند، توانستند نتایج با ارزشی را به دست آورند.
رقابت‌های دوومیدانی قهرمانی ایران در سال ۹۱ در حقیقت نخستین مسابقه‌ای است که در زمان ریاست افشین داوری و تیم جدید راهبری فدراسیون برگزار می‌شود و از این بابت می‌تواند محک خوبی برای این مدیران جدید فدراسیون باشد، اما نکته حائز اهمیت در ارتباط با این رقابت‌ها ، بازی‌های پراهمیتی است که امسال در تقویم همه فدراسیون‌های ورزشی قرار دارد و همه ورزشکاران دنیا تنها برای این رقابت بزرگ آماده می‌شوند. از این دیدگاه چه آن‌هایی که سهمیه المپیک را به دست آورده‌اند و چه آن‌هایی که در پی رسیدن به رکورد ورودی به لندن هستند، همگی در هر رقابتی زیر نظر کارشناسان و علاقمندان قرار دارند.
نکته دیگر در مورد رقابت‌های شیراز این است که این رقابت‌ها جنبه مسابقه‌های آغاز فصل دوومیدانی کاران ایران را دارد و ورزشکاران پس از یک فصل بدنسازی در زمستان اکنون آماده حضور در رقابت‌های هوای آزاد می‌شوند. البته بر اساس برنامه تمرینی بسیاری از آن‌ها همچنان در دوره بدنسازی قرار دارند و از زیر تمرین‌های پرفشار با وزنه خارج نشده‌اند، اما همین رقابت شیراز باعث می‌شود اندک اندک وارد فصل رقابت‌ها شوند.
در ادامه این گزارش از دو بابی که بیان شد، به بررسی رقابت‌ها در روز نخست قهرمانی کشور خواهیم پرداخت.
** وضعیت امیدوار کننده حدادی
نتایج روز نخست رقابت‌های قهرمانی ایران نشان داد که قهرمانان بزرگی همچون احسان حدادی رقابت‌های شیراز را به عنوان رقابت‌های آغاز فصل خود قرار داده‌اند و برخی دیگر با حاضر نشدن در این مسابقه‌ها نشان داده‌اند که همچنان برنامه‌های بدنسازی‌شان ادامه دارد؛ اما دراین میان احسان حدادی به عنوان نفر سوم پرتاب دیسک دنیا در سال ۲۰۱۱ با پرتاب ۶۶ متر و ۶۵ سانتیمتر فصل خود را آغاز کرد تا امیدهای زیادی به کسب بهترین نتیجه‌ تاریخ دوومیدانی ایران در المپیک داشته باشد، اگر چه حدادی با تکرار همین رکورد می‌تواند در لندن امیدوار باشد، اما نباید فراموش کنیم او چهار سال پیش و در همین ماه‌ها حتی به رکورد ۶۹ متر هم رسید، اما در روز سرنوشت ساز در المپیک پکن حتی به رکورد ۶۰ متر هم نتوانست دست پیدا کند.
حدادی و همه تیمی که او را حمایت می‌کنند باید از آن تجربه تلخ برای روزهای سخت لندن استفاده کنند. پس از او نیز محمد صمیمی و محمود صمیمی با رکوردهای ۶۴ متر و ۶۴ سانتی متر و ۶۳ متر و ۶۳ سانتیمتر قرار گرفتند. هر دوی این پرتابگران که زیر نظر برادر بزرگترشان عباس تمرین می‌کنند، همچنان در تلاش هستند تا پس از احسان حدادی بتوانند جواز حضور در المپیک لندن را به دست آورند. این دو ورزشکار برای حضور در لندن باید از مرز ۶۵ متر بگذرند. البته رسیدن به این رکورد چندان برای آن‌ها دور از دسترس نیست و به احتمال فراوان در یکی، دو ماه باقی مانده و در رقابت‌های آتی به این حد نصاب خواهند رسید.
در دیگر رقابت المپیکی روز گذشته، سجاد هاشمی با حریفان رقابت کرد و با زمان ۴۷ ثانیه و ۴۳ صدم ثانیه به کار خود در ۴۰۰ متر پایان داد. این رکورد برای دونده‌ای که توانسته به زمان کمتر از ۴۶ برسد چندان مطلوب نیست و هاشمی اگر می‌خواهد در المپیک از مرحله مقدماتی به مراحل بالاتر صعود کند، باید عملکرد بهتری داشته باشد.
در روز نخست و در مواد دیگر چندان از سایر المپیکی‌ها خبری نبود، چرا که در ماده‌ای مهم مانند ۸۰۰ متر نه خبری از برادران مرادی بود و نه خبری از احسان مهاجر شجاعی که قصد بازگشت به میادین را دارد. به احتمال فراوان آنها بر اساس برنامه‌ای که دارند، فصل مسابقه‌ها را از چند هفته‌ دیگر آغاز خواهند کرد.
** درخشش قنبرزاده بر روی مانع
اگر از نتیجه‌ ارزشمند احسان حدادی در پرتاب دیسک بگذریم، عملکرد کیوان قنبرزاده بسیار مثال زدنی بود. قنبرزاده که از فصل پیش در پرش با مانع مسیر رو به رشد خود را سرعت بیشتری آغاز کرده، در رقابت‌های شیراز با رکورد دو متر و ۲۶ سانتیمتر ، یک سانتیمتر رکورد ایران را شکست تا تنها برای رسیدن به لندن دو سانتیمتر فاصله داشته باشد. البته در این رقابت امین حسین زاده رهبر به عنوان رکوردار ایران غایب بود، اما قنبرزاده با این رکورد نشان داد که می‌خواهد عضوی از اعضای کاروان ایران برای حضور در بازی‌های لندن باشد.
البته کیوان قنبرزاده شایستگی‌های خود را در بازی‌های آسیایی «گوانگجو» نشان داده بود و توانسته بود به رکورد بسیار خوبی دست پیدا کند و هم اکنون رسیدن به لندن برایش چندان دور از دسترس نیست.
در دیگر ماده پرش نیز یعنی در پرش طول محمد ارزنده که داعیه دار رسیدن به ورودی المپیک است، اگر چه چند پرش بالاتر از هشت متر داشت، اما همه آن‌ها خطا بود تا این بار نتواند به رکورد ورودی بازیهای لندن برسد. او برای لندنی شدن حداقل باید به رکورد هشت متر و ۱۰ سانتیمتر برسد.

/ 0 نظر / 12 بازدید